Aktualizované: 3.2.2023
V dnešnej dobe sú už mobily bežnou súčasťou našich životov. Prirodzene, ani tí najmenší nie sú žiadnou výnimkou. Výber mobilu pre dieťa sa však často môže javiť ako náročná úloha. Podľa akých kritérií sa treba riadiť, aby ste boli vy a aj vaše dieťa spokojní? Povieme si o tom v našom článku, pričom vám zároveň ponúkneme aj zopár konkrétnych modelov pre rok 2023.
Ako prvé zvážte vek dieťaťa
Na Slovensku patrí u väčšiny detí mobil k školskej výbave už na prvom stupni. Prirodzene, v našej spoločnosti existujú tlaky, ktoré tento vek ešte znižujú a deti tak dostávajú mobil čoraz skôr. Dokonca niektorí rodičia zastávajú názor, že ho dieťaťu treba zabezpečiť ešte v škôlke. A môžete si byť istý, že aj takto malé dieťa svoj mobil dokáže ovládať úplne bez problémov.
U najmenších detí by ste nemali mať žiaden problém. Stačí aby fungoval, mal tlačítka a pekne vyzeral. U detí vo veku desať rokov a viac sa už treba mať na pozore. To už sú trochu náročnejší používatelia. V ich prípade najlepšie spravíte, ak im dovolíte vybrať si svoj vlastný model. Stačí vám iba stanoviť finančný limit, napríklad do 200 eur.
A samozrejme, teenageri už chcú mať len to najlepšie. Tu už je jediná limitácia iba to, koľko ste ochotní na mobil minúť.
Typ mobilu
Vek nie je jediný faktor, ktorý treba zvažovať. Druhým je účel. Potrebujete model, z ktorého môže dieťa zatelefonovať a informovať, že bezpečne prišlo domov alebo do školy? V takomto prípade vám určite odporúčame hľadať hlavne medzi tlačidlovými modelmi. Avšak v prípade, že by ste radi dieťaťu dopriali aj niečo viac, napríklad možnosť hier, mali by ste vyberať už iba z dotykových smartfónov.
Dôležité vlastnosti mobilu pre dieťa
Prvou dôležitou vlastnosťou je odolnosť mobilu. Deti sú hravé, a tak tu je zvýšené riziko, že im spadne na zem, alebo ho namočia. Riešením je napríklad kúpa outdoorového modelu. Trh s outdoorovými mobilmi tvoria najmä dotykové, avšak dajú sa kúpiť aj tlačidlové.
Výhody outdoorových modelov sú nasledovné:
- Odolnosť voči nárazom – často disponujú špeciálne spevnenými rohmi a robustným pogumovaným telom.
- Odolnosť voči vode a vlhkosti – dôležité je najmä IP krytie (druhé číslo za skratkou IP). Najlepšie sú modely s IPx7 až 9k.
- Odolnosť voči prachu a nečistotám – aj tu je dôležité IP krytie, avšak ide o prvú číslicu. Najlepšie modely majú IP6x označenie, čiastočne prachotesné zase IP5x.
Prirodzene, odolným môžete urobiť každý model mobilu. Chrániť treba najmä displej, ktorý je najcitlivejšou časťou celého zariadenia. Odolnejšie kúsky pritom spoznáte podľa toho, že sú vybavené ochranným sklom – napríklad Gorilla Glass.
Tip
Pokiaľ sa rozhodnete inštalovať špeciálne tvrdené sklo na displej dbajte na to, aby bolo kompatibilné s daným modelom mobilu.
Mobil sa tiež môže stať užitočným pomocníkom, ktorý zvýši bezpečnosť dieťaťa. Medzi najdôležitejšie bezpečnostné funkcie patria:
- GPS – dieťa môžete sledovať a kontrolovať prostredníctvom GPS. Mobil však musí mať zapnuté mobilné dáta.
- GPS tracker – v offline režime môžete sledovať mobil dieťaťa prostredníctvom špeciálnych GPS zariadení. Majú označenie GPS tracker alebo lokalizátor.
- SOS tlačidlo – nachádza sa hlavne na outdoorových modeloch, prípadne i na niektorých telefónoch pre seniorov. Na SOS tlačidlo si môžete navoliť ľubovoľné číslo. Po stlačení tlačidla ho mobil ihneď vytočí..
- Čítačka prstov – odomykanie cez čítačku prstov má niekoľko bezpečnostných výhod. Napríklad ňou zabránite, aby sa s mobilom vášho dieťaťa hrali spolužiaci. Tiež si dieťa nemusí pamätať číselný kód alebo grafický symbol na odomknutie obrazovky.
Parametre, ktoré sú rozhodujúce
Výber mobilu pre dieťa sa riadi rovnakými pravidlami ohľadom parametrov, ako aj pri iných modeloch. U detí je však o niečo dôležitejší parameter kapacity batérie. Je dôležité, aby ste nabíjanie mobilu dieťaťa riešili čo najmenej. Nie je nič horšie, ako keď dieťa ide niekam bez vás a má mobil takmer vybitý.
Kapacita batérií sa v tlačidlových telefónoch pohybuje v intervale od 1 500 do 2 500 mAh. Pri smartfónoch je to približne od 2 000 do 5 000 mAh a viac. Samozrejme, čím väčšia kapacita batérie, tým lepšie pre vás.
Ďalšie parametre, na ktoré si treba dať pozor:
- Procesor – tlačidlové telefóny disponujú s 1-, max. 2-jadrovým procesorom. A to je dôvod, prečo nedokážu zvládať náročnejšie operácie. Na druhú stranu im ale batéria vydrží najdlhšie. Dotykové mobily môžu mať 4-, 6- alebo 8-jadrový procesor a zvládajú už v podstate všetko. Hlavne tie s ôsmimi jadrami. V ich prípade však batéria na jedno nabitie vydrží menej.
- RAM (operačná pamäť) – vo všeobecnosti platí, že 2 GB sú málo, 3-4 GB sú priemer a 6 až 8 GB je už optimum aj pre náročnejšie úlohy (hranie hier…). Ak však kupujete mobil iba na telefonovanie, tak RAM nemusíte vôbec riešiť.
- Interná pamäť – najčastejšie od 16 až do viac ako 128 GB. Nezabudnite si overiť, koľko z pamäte ostane k dispozícii po prvom spustení telefónu. Ak napríklad mobil disponuje iba 16 GB internou pamäťou, po jeho zapnutí z nej zostane približne 2 – 4 GB. A to už môže byť málo aj na kontakty. Prikloňte sa preto ku čo možno najväčšej internej pamäti, cena mobilu však trochu stúpne.
- Veľkosť displeja – dôležitá najmä pri menších deťoch (1. stupeň ZŠ). Za minimálnu postačujúcu uhlopriečku sa považujú 2,5 až 3 palce. Pochopiteľne, staršie deti tiež túžia po čo možno najväčšom displeji.
Čo a týka fotoaparátu, záleží len na vás. Čím viac MPx, tým kvalitnejšie fotky. V prípade menších detí však fotoaparát nemusíte vôbec riešiť.
Vyberáme pre vás mobily pre deti
Pokiaľ si stále na základe uvedených informácií nedokážete vybrať ten správny model mobilu pre vaše dieťa, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych tipov. Jednotlivé modely predstavujú kompromis medzi cenou a výkonom. Cena mobilu prirodzene s vekom dieťaťa stúpa.
1. Nokia 3310 2017 Dual SIM
Mobil pre vekovú skupinu žiakov I. stupňa ZŠ. Ide o poctu legendárnej klasike, v ktorej sa odráža ikonická silueta pôvodného modelu so zaoblenými tvarmi. Model tohto mobilu je však vylepšený pre ešte pohodlnejšie používateľské potreby. Zaoblený displej má uhlopriečku 2.4 palca. Navyše sa pýši polarizovanou vrstvou, ktorá umožňuje lepšiu čitateľnosť displeja na slnku.
Veľkou výhodou je, že mobil disponuje batériou s mnohodennou výdržou. Dieťa môže telefonovať, písať SMS alebo hrať hry. V pohotovostnom režime zariadenie vydrží dokonca až jeden mesiac. Prirodzene, obsahuje tiež slot na micro SD kartu, s ktorým je možné vnútorné úložisko rozšíriť až o 32 GB. Nahrávanie MP3 súborov alebo pustiť FM rádio rovnako nie je žiadny problém.
Cena: približne 59 až 75 Eur.
2. Nokia 230 Dual SIM
Model vhodný pre menšie deti s jednoduchým a užívateľsky príjemným dizajnom. Výhodou je odolná konštrukcia, preto mu neublíži ani náhodný pád. Rovnako ponúka praktickú možnosť vloženia dvoch SIM kariet.
Mobil disponuje farebným displejom s uhlopriečkou 2,8 palca. Dieťa na ňom môže hrať hry, surfovať na internete, alebo vytvárať pekné fotografie. Prirodzene, nechýba ani prijímač FM rádia. Pohotovostná doba na jedno nabitie je až 528 hodín a doba hovoru 1380 minút.
Cena: približne 60 až 75 Eur.
3. Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB
Mobil vhodný pre deti II. stupňa ZŠ. Jeho prednosťou je najmä veľkokapacitná batéria (5000 mAh), ktorá umožňuje dobu hovoru až 2280 minút a hrať hry dlhšie, ako by ste čakali. O bezpečnosť tu je postarané prostredníctvom uzamykania obrazovky pomocou tváre. Dieťa určite ocení aj veľký 6,53 palcový displej, ktorý umožňuje zobraziť všetky detaily ako živé.
Výhodou tiež je znížené vyžarovanie modrého svetla, čo je zdravšie ak dieťa obľubuje hrať hry alebo dlho sledovať videá. A v neposlednom rade je tu výhoda, že tento model mobilu má v porovnaní s bežným telefónmi životnosť až o štvrtinu dlhšiu.
Cena: približne 90 až 120 Eur.
4. Samsung Galaxy A12 A125F 3GB/32GB
Model mobilu vhodný pre teenagerov. Kombinuje bohaté funkčné vybavenie s elegantným moderným dizajnom. Veľkou prednosťou je až osemjadrový procesor, štvornásobný fotoaparát so 48 Mpix a veľkokapacitná batéria (5 000 mAh). Obsah si môže dieťa pozerať na špičkovom Infinity-V displeji so 6,5-palcovou uhlopriečkou a HD+ rozlíšením.
Dizajn mobilu príjemne prekvapí decentným a moderným spracovaním. Zaoblené hrany pohodlne sadnú do ruky, pričom si môžete vybrať model z niekoľkých farebných variantov. Mobil je vybavený 4 GB pamäťou RAM a interným úložiskom s veľkosťou 32 GB. Prednosťou je aj možnosť adaptívneho nabíjania, vďaka ktorému môžete dodať stratenú energiu takmer okamžite.
Cena: približne 150 Eur.
5. Apple iPhone SE 2022 128GB
Vlastniť mobil značky Apple je snom každého teenagera. V prípade tohto modelu ide o kompromis medzi výkonom a cenou zariadenia. Displej disponuje 4,7 palcovou uhlopriečkou a 6-jadrovým Apple A15 Bionic procesorom. Oceníte aj veľkú internú pamäť – 128 GB.
Apple iPhone SE má vo výbave aj gyroskopický senzor a dátovú funkciu 5G. Samozrejmosťou je Dual sim, GPS modul, WiFi a Bluetooth. Fotoaparát má predný a zadný objektív (rozlíšenie fotoaparátu 12 MPix). O bezpečnosť je tu postarané prostredníctvom odomykania odtlačkom prstov.
Cena: približne 500 až 670 Eur.
obrázky: heureka, freepik