Vyberáme najlepšie elektrické kolobežky

Aktualizované: 3.2.2023
 
Obľúbenosť malých elektrických dopravných prostriedkov stúpa z roka na rok. Do práce, do školy, na nákup, či na kratší výlet po mestských pamiatkach. Tam všade sa s nimi dostanete rýchlo a jednoducho. Po elektrobicykloch ako fenomén dnešnej doby prichádzajú k slovu najmä elektrické kolobežky. V článku sa dozviete, ako si z nich vybrať čo možno najlepšie a predstavíme vám zopár výborných tipov pre rok 2023.

 

 

Prečo sa stali e-kolobežky symbolom dnešnej doby?

Nevyužívajú ich len mladšie ročníky. Svoje miesto si e-kolobežka našla aj u starších. V súčasnosti sú už tieto mestské dopravné prostriedky tak rozšírené, že sa postupne v mnohých krajinách kvôli nim menia cestné vyhlášky. Začínajú platiť rôzne zákazy a príkazy. No to najdôležitejšie stále zostáva – žiadne obmedzenie čo sa týka vodičského preukazu.

Ďalšou výhodou je ich veľmi dobrá skladnosť. Kolobežku si môžete ľahko poskladať a zobrať so sebou do nákupného vozíka. Nemusíte sa tak báť, že vám ju niekto počas nákupu ukradne.

Maximálna rýchlosť e-kolobežiek sa zvyčajne pohybuje okolo 25-30 km/h a dojazd v priemere od 30 do 70 km na jedno nabitie. To však neznamená, že sa s nimi nedostanete ďalej. Môžete si s ňou napríklad sadnúť na autobus, vystúpiť a urobiť si výlet do okolia. Vo všeobecnosti tak ide o ideálny dopravný prostriedok ak sa v meste potrebujete rýchlo pohybovať. Žiadna dopravná zápcha vás nespomalí.

 

Medzi ďalšie výhody e-kolobežiek patria tiež:

  • ľahko ich dobijete na plnú kapacitu za 5 – 6 hodín, a to z obyčajnej domácej zásuvky,
  • kabeláž je skrytá v útrobách e-kolobežky a preto neprekáža,
  • môžete na nich využiť tempomat,
  • šetria životné prostredie a robia cestu do školy či na pracovisko zábavnou,
  • môžete si ich spojiť so smartfónom a sledovať svoje štatistiky, či využívať GPS.

 

Čo je pri výbere e-kolobežky dôležité?

Pri výbere e-kolobežky je najdôležitejšie premyslieť si, ako budete kolobežku využívať.

Vo všeobecnosti jednotlivé modely pre dospelých ponúkajú dve možnosti:

  • E-kolobežky do mesta – sú vybavené menšími kolesami a ich konštrukcia je ľahšia. Môžete ich jednoducho zložiť a vďaka nízkej hmotnosti aj bez problémov prenášať.
  • E-kolobežky do náročného terénu – sú špeciálne upravené tak, aby zvládli rôzny terén. Ich konštrukcia je preto masívnejšia s veľkým dôrazom na kolesá, ktoré sú hrubšie.

So štýlom jazdy súvisia aj kolesá. Tie môžu byť buď pevné a určené na hladký povrch (vyrobené z PVC, napríklad detské kolobežky), alebo nafukovacie (väčší priemer s možnosťou rýchlejšej jazdy aj v teréne).

Pri výbere kolobežky je tiež dôležité dbať na správnu výšku riadidiel. Tie by mali siahať, v prípade detí i dospelých, do výšky bedier. Ak sú riadidlá príliš nízko, namáha sa chrbát. A v opačnom prípade sa bude kolobežka zle ovládať a jazda na nej sa stane nebezpečnou.

Tip

Ak sa rozhodnete pre e-kolobežku určenú na náročnejšiu športovú aktivitu, určite sa vám vyplatia kotúčové brzdy. Sú síce najdrahšie a treba sa o ne starať, ale pri rýchlejšej jazde predstavujú najbezpečnejšiu brzdovú variantu.

Čo sa týka nášľapnej dosky, svojou veľkosťou by mala zodpovedať chodidlu jazdca. Avšak dĺžka 40 cm je štandardom, ktorý je postačujúci pre väčšinu ľudí. Pozor si treba dať hlavne pri deťoch – tu sa treba riadiť vekom. Samozrejmosťou by mala byť aj jej protišmyková úprava.

A v neposlednom rade je tu ešte otázka materiálu, ktorý ovplyvňuje najmä výslednú hmotnosť kolobežky. Vo všeobecnosti môžete nájsť na trhu kolobežky z troch základných materiálov:

  • Hliník – tuhé a ľahké. Vhodné do mesta.
  • Oceľ – veľmi odolné, tuhé, lacné, ale zároveň aj najťažšie. Vhodné do terénu.
  • Karbón – veľmi ľahké, ale najdrahšie. Vhodné do mesta aj na rýchlejšiu športovú jazdu.

Pamätajte, že kolobežky pre dospelých zvyčajne disponujú nosnosťou v rozsahu od 100 až do 150 kg. Pochopiteľne, odporúčame voliť model, ktorý vás bez problémov unesie. Rovnako si dajte pozor, aby sa vami vybraný model kolobežky dal ľahko skladať. Zíde sa vám to hlavne v meste, aby ste si ju mohli všade vziať so sebou.

 

Vyberáme pre vás najlepšie elektrické kolobežky

Pokiaľ si stále na základe uvedených tipov nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás krátky zoznam konkrétnych modelov, ktoré vás určite nesklamú.

 

1 Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Ideálny model na jazdu po meste, napríklad do práce alebo do školy. A to hlavne vďaka štýlovému dizajnu a kvalitnej konštrukcii z leteckej zliatiny hliníka. Kolobežka sa veľmi ľahko skladá a rozkladá, nezaberie to viac ako tri sekundy.

Môžete ísť na nej maximálnou rýchlosťou 25 km/h a spoľahlivá lítiová batéria s kapacitou 474 Wh vám zaistí pri plnom nabití dojazd až 45 km. Veľkou výhodou tohto modelu je aj to, že dokáže rekuperovať kinetickú energiu (pri brzdení či dojazde). Účinnosť tohto systému si môžete nastaviť v aplikácii Mi Home.

Prostredníctvom Bluetooth tiež dokážete kolobežku jednoducho prepojiť s mobilnou aplikáciou Mi Home. Pomocou svojho smartphonu tak môžete odomykať a zamykať kolobežku, sledovať detailné štatistiky či aktualizovať firmware.

Cena: približne 430 až 610 Eur.

Viac informácií˃˃

 

2 Kugoo M4 PRO

Kugoo M4 PRO

Offroadový model na náročnejší terén ale i komfortnú jazdu po meste, a to dokonca so sedadlom. Kapacita batérie (13AH) zabezpečuje dojazd kolobežky až 45 km a maximálnu rýchlosť 45 km/h. Ani s nosnosťou si tu nemusíte robiť starosti, uvezie totiž až 150 kg.

Môžete na nej využívať tri jazdné režimy  – eko, normal a fast. Predné a zadné LED svetlá spolu s dvoma kotúčovými brzdami vám zároveň umožnia pohodlné a bezpečné jazdenie.

Tento model je tiež vybavený objemnými pneumatikami, ktoré o veľkosti 25,5 cm zabezpečujú maximálnu stabilitu pri jazde. O vašu bezpečnosť sa tiež starajú predné a zadné odpruženie a tiež LED displej, ktorý vám poskytne aktuálne informácie o jazde.

Pochopiteľne, kolobežku môžete aj skladať, a to jednoducho a efektívne. Riadidlá sa dajú takisto zložiť a tým pádom kolobežka nezaberie veľa miesta.

Cena: približne 650 až 675 Eur.

Viac informácií˃˃

 

3 VeGA Xtrem Cross 1000

VeGA Xtrem Cross 1000

Elektrická kolobežka, ktorá poteší hlavne svojim výkonným 1 000 W motorom a maximálnou rýchlosťou až 30 km/h. Pohodlnú jazdu aj pri pohybe náročnejším terénom zaisťujú odolné nafukovacie kolesá a odpružená vidlica. Veľkou prednosťou sú aj kvalitné kotúčové brzdy, ktoré umožňujú rýchle a bezpečné zastavenie.

Prirodzene, môžete ju jednoducho skladať, čo umožňuje jednoduchú prepravu a pohodlné skladovanie. Vďaka kvalitnej Li-ion batérii kolobežka ponúka dojazd až 35 km, pričom pri jazde určite oceníte nastaviteľnú výšku sedadla.

Cena: približne 620 až 710 Eur.

Viac informácií˃˃

 

4 Ninebot MAX G30

Ninebot MAX G30

Veľkou prednosťou tohto modelu je, že disponuje bezdušovými pneumatikami s ochranou proti defektu. V záujme zvýšenia bezpečnosti má tiež zabudované predné a zadné svetlo. Sklopný rám umožňuje pohodlné skladanie a uskladnenie kolobežky.

Čo je však ešte lepšie, pri plnom nabití tento model dosahuje dojazd až 65 km, pričom poteší aj intuitívnym ovládaním. Na výber máte niektorý z programov – Sport, Drive alebo Eco. Navyše disponuje aj inteligentným správcom stavu batérie, čo je zárukou jej veľkej výdrže a bezpečnej jazdy.

Na palubnom displeji máte možnosť vidieť rýchlosť jazdy, zvolený režim a stav batérie. Integrovaná nabíjačka vám tiež zjednoduší dopĺňanie energie počas ciest. Navyše kolobežka disponuje i rekuperačnou brzdou, čo jej umožňuje využívať recyklovanú energiu z jazdy z kopca a z brzdenia. Tým sa zvyšuje dojazd kolobežky.

Cena: približne 800 až 880 Eur.

Viac informácií˃˃

 

obrázky: heureka, freepik