Mikroelektronické súčiastky sú miniaturizovanými komponentami tvoriacimi elektrické obvody malých rozmerov. Obdobne ako štandardné elektrické obvody, i tie mikroelektronické potrebujú chrániť proti preťaženiu prostredníctvom vhodných prvkov, ktorými sú predovšetkým poistky.
V mikroelektronike sa používajú rôzne typy poistiek, ktoré spravidla fungujú na rovnakom princípe ako poistky pre bežné elektrické vedenie a spotrebiče, sú však uspôsobenie k integrácii do drobných kompaktných systémom jednak veľkosťou a jednak technológiou. Poistky pre mikroelektronické obvody sa musia vyznačovať funkčnými vlastnosťami, ktoré odpovedajú potrebám danej aplikácie a v porovnaní s bežnými poistkami musia byť doupravené na elektromagnetickú kompatibilitu a pevné napojenia na plošný spoj.
Typy poistiek pre mikroelektronické obvody
V mikroelektronických obvodoch je možné využívať v podstate všetky bežné typy poistiek, ktoré si vo veľmi malých rozmeroch zachovávajú svoju funkčnosť. V mikroelektronike sa používajú poistky určené pre menšie pretekajúce prúdy (obvyklé limity sa pohybujú v stovkách miliampérov).
Nevratné mikroelektronické poistky
Aplikovateľné sú nevratné i vratné druhy, pričom obdobne ako v bežnej elektronike, u mikrolektroniky prevládajú nevratné typy, z ktorých najväčšiu skupinu tvoria poistky tavné. Tavné (resp. nevratné) mikroelektronické poistky môžu byť riešené ako dva základné typy, a to miniaturizované poistkové súčiastky (napríklad sklenené rúrkové) alebo SMD (Surface Mount Device).
Výhodou SMD poistiek je možnosť aplikácie jednoducho vymeniteľných typov – bežné miniaturizované poistky je nutné na plošný spoj vždy spájkovať, SMD poistky sú často vymeniteľné iba nacvaknutím, tzn. po poškodení poistky (rozpojení obvodu trvalých prerušením vnútornej technológie poistky) zostáva telo SMD prvku naspájkované a vymení sa iba poistková súčiastka.
Vratné mikroelektronické poistky
Vedľa nevratných typov poistiek vyžadujúcich vždy výmenu technologického tela poistky po tom, čo dôjde k procesu ochrany obvodu pri zaťažení, je možné mikroelektronické obvody osadiť i vratným typom poistky. Tie sú najčastejšie riešené vo forme polymérnych poistiek, ktoré fungujú na princípe dočasného prerušenia obvodu pomocou rozpojenia uhlíkového plniva, ktoré sa po odstránení nadmernej hodnoty pretekajúceho prúdu vracia do pôvodného stavu.
Tepelné poistky
Okrem poistiek používaných k prevencii preťaženie mikroelektronických obvodov nadmerným napätím či prúdov, sú aplikované tiež poistky tepelné, regulujúce užívanie obvodov na základe aktuálnej teploty. Tepelné poistky sú určené k zabráneniu poškodenia mikroelektronickej dosky a súčiastok v prípade zvýšenej teploty, ktorá nemusí byť nutne spôsobená vlastným zahrievaním dosky pri behu.
zdroj: sponzorovaný článok