Aktualizované: 3.2.2023
Tyčové vysávače mali v minulosti povesť iba akéhosi doplnkového domáceho spotrebiča. No dnes to už nie je pravda. Predstavujú plnohodnotného domáceho pomocníka, s ktorým povysávate čokoľvek, jednoducho a doslova za chvíľu. Ako si medzi nimi vybrať to najlepšie? Povieme si v našom článku, v ktorom vám prinášame na výber aj zopár konkrétnych modelov.
Typy tyčových vysávačov
Z pohľadu praktickej stránky je najdôležitejším parametrom to, či dáte prednosť vysávaču napájanému zo siete alebo akumulátorovému. Oba tieto typy majú svoje výhody a nevýhody. Tiež je dôležitým faktorom to, či chcete vysávač na suché alebo aj na mokré vysávanie.
Sieťový tyčový vysávač
V minulosti boli jediným typom. Ich hlavnou prednosťou je neobmedzená doba prevádzky. V porovnaní s AKU modelmi sú tiež často výkonnejšie, no nie je to vždy pravidlom. Naopak, nevýhodou tyčových vysávačov napájaných zo siete je, že vás obmedzuje kábel.
Pri výbere tohto typu tyčového vysávača preto určite vezmite do úvahy údaj o dĺžke kábla – akčný rádius vysávača. Predstavuje súčet dĺžky napájacieho kábla, vzdialenosti jeho vstupu do sacieho vstupu vysávača a dĺžky sacích hadíc. Dostanete tak informáciu o tom, do akej vzdialenosti od elektrickej zásuvky môžete s vysávačom vysávať.
AKU tyčový vysávač
Ich najväčšou prednosťou je pohodlie, ktoré vám pri práci poskytnú. Pretože majú v tele zabudovanú batériu, neobmedzujú fyzicky a neobťažujú káblom. Na druhú stranu ale doba ich prevádzky je obmedzená kapacitou batérie.
Pre niekoho preto môže byť nepohodlná aj nutnosť ich pravidelného nabíjania. Najmä u lacnejších modelov je nevýhodou tiež to, že s vybíjajúcou sa batériou klesá aj výkon samotného vysávača.
Ďalšie faktory, z ktorých máte na výber
Pochopiteľne, jednotlivé parametre na základe ktorých vyberáme tyčový vysávač sú špecifické len pre sieťové vysávače, ďalšie zase pre AKU. Vo všeobecnosti však, okrem už zmieneného základného parametra ohľadom napájania, máte na výber z nasledujúcich faktorov a parametrov:
- Suché alebo mokré vysávanie
- Vreckové a bezvreckové
- Typ akumulátora
- Výdrž batérie
- Príkon a výkon
- Filtrácia
- Rozmery a ovládanie
- Funkcie a príslušenstvo
Tip
Niektoré tyčové vysávače disponujú aj funkciou zmývania – suché aj mokré vysávanie. Pochopiteľne, takýto multifunkčný pomocník je drahší. Dokonca na trhu existujú aj také tyčové vysávače, ktoré dokážu podlahu po zmývaní vysušiť.
Nezabudnite, že pri vreckových tyčových vysávačoch treba počítať s vyššími prevádzkovými nákladmi – treba dokupovať vrecká. Na druhú stranu sú ale ideálnou voľbou pre tých, ktorí si neradi špinia ruky a tiež pre alergikov.
Dôležité parametre a funkcie
Okrem rozhodovania sa medzi vysávačom na suché a mokré vysávanie, je treba zvážiť celý rad ďalších parametrov. Medzi najdôležitejšie patria nasledovné:
- Objem vreciek – pri väčších plochách (okolo 150 m²) voľte vrecká aspoň s objemom 4 l. Menšie vrecká vám stačia iba do menšieho bytu. Dobrým nápadom však je aj siahnuť po bezvreckovom modely, pri ktorých sa objem nádob najčastejšie pohybuje od 0,4 do 0,7 l.
- Životnosť batérie – máte na výber medzi Ni-Mh batériami (staršie modely) a Li-ion batériami (modernejšie typy). Vysávače vybavené Li-ion batériami sú síce drahšie, ale v ich prípade nehrozí pamäťový efekt. Je ich však vhodné nabíjať ešte pred ich úplným vybitím. V priemere majú životnosť okolo 400 nabíjacích cyklov.
- Kapacita a nabíjanie batérie – vyššia kapacita batérie znamená, že vysávač dlhšie vydrží v prevádzke. Zároveň tu ale platí, že sa dobíjajú dlhšie. Za optimum doby prevádzky na jedno nabitie je považovaných 30 až 60 minút. Ideálne je tiež siahnuť po takom vysávači, ktorý je dodávaný s 2 batériami.
- Príkon – v priemere sa pohybuje od 500 do viac ako 2 000 W. Väčšina nových modelov však už spadá do kategórie úsporných spotrebičov, preto náklady sú v tomto smere minimálne. Platí tu pravidlo, že modely s vyšším príkonom sú výkonnejšie (efektívnejšie).
- Sací výkon – pri elektrických modeloch sa v priemere pohybuje od 180 do 200 AW. Pri AKU modeloch ide zvyčajne o 80 až 100 AW. Samozrejme, čím vyšší sací výkon, tým väčšia sila vysávania.
- Filtrácia – dbajte na overenie počtu a druhu filtrov, ktorými je daný model vybavený. Bezvreckové tyčové vysávače zvyčajne disponujú 2-stupňovým filtračným systémom. Pri vreckových úlohu tretieho filtra plní samotné vrecko. Typ filtrov HEPA alebo EPA filtre sú najúčinnejšie. Najlepšie je dať prednosť ich vyššej triede (trieda 13 má účinnosť filtrácie až 99 %, trieda 10 iba 85 %). Najlepšími filtrami sú však vodné, ktoré, ale patria k drahšej alternatíve. Pre alergikov sú však najvhodnejšie.
- Rozmery a ovládanie – pri výbere sa orientujte podľa svojej výšky a spôsobu, akým budete vysávač používať. Na trhu je totiž možné dostať veľmi ľahké (2 kg), ale aj ťažšie vysávače (8 kg a viac). Dôležitý je tiež údaj o spôsobe ovládania. Najlepším riešením je pochopiteľne digitálny panel a ovládacie prvky, ktoré sa nachádzajú priamo na rukoväti. Veľmi užitočné sú aj ohybná rukoväť, flexibilné kĺby, hubice s nízkym profilom či otočné hubice.
Pochopiteľne, dôležité je prihliadať i na funkcie. Treba však počítať s tým, že čím ich bude viac, tým bude tyčový vysávač drahší. Základom je najmä regulácia sacieho výkonu (minimom sú 2 rýchlosti). Niektoré modely disponujú reguláciu prostredníctvom samostatných režimov (na koberec, na drevenú podlahu…).
Pri AKU modeloch je dôležitý aj indikátor stavu batérie – upozorní na nutnosť dobitia. Praktické je tiež LED osvetlenie hubice. Umožní vám posvietiť si na nečistoty pod nábytkom. Rovnako mnohí ocenia funkciu parkovania – počas vysávania môžete vysávač nechať stáť voľne v priestore.
Pamätajte, že nabíjacia stanica musí byť súčasťou každého AKU tyčového vysávača. Slúži nielen na samotné nabíjanie, ale aj na uskladnenie vysávača. Ako príslušenstvo sú praktické špeciálne hubice na chlpy, koberce s dlhým vlasom alebo na drevenú podlahu.
Vyberáme pre vás najlepšie tyčové vysávače
Pokiaľ si stále na základe uvedených informácií nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych modelov tyčových vysávačov, ktoré vás určite nesklamú.
1. Electrolux WQ71-P52SS
Inovatívna hubica PowerPro Roller u tohto modelu je vynikajúca na tvrdé podlahy. Ľahko si poradí s jemným prachom aj väčším neporiadkom. Výhodu je tiež axiálna cyklónová technológia, ktorá zabezpečuje spoľahlivý výkon počas celého vysávania (sací výkon 27 W).
Dokonale čisté a zdravé prostredie zaručuje až päťstupňová filtrácia vzduchu (bezvrecková) a umývateľný výfukový penový filter. Batéria (Li-ion HD 21,6 V) vydrží až 50 minút, vďaka čomu vám vysávač poslúži aj na upratanie väčšej plochy. Doba nabíjania je 4,5 hodiny.
Určite oceníte aj ergonomický dizajn, pohodlné uchopenie madla ručnej jednotky a nízko položené ťažisko. To zaručuje veľmi jednoduché a pohodlné vysávanie podláh, a to aj vyššie položených či ťažko dostupných miest.
Cena: približne 251 Eur.
2. Vileda F21967 Jet Clean
Sieťový typ bezvreckového prevedenia tyčového vysávača (dĺžka kábla 7 m), ktorý nielen povysáva podlahu, ale ju aj vytrie. Vďaka elegantnému dizajnu a rozmiestneniu trysiek umožňuje ľahké a rýchle povysávanie aj priestoru okolo alebo pod nábytkom.
Valček JetClean vo vnútri prístroja je vyrobený z mikrovlákien pre dôkladné umývanie podlahy. Čistá voda je rozprašovaná až z ôsmich samostatných trysiek vo vodnej lište vo vnútri hlavice. S jednou nádržkou čistej vody dokážete upratať plochu od 50 m² až do 70 m² na jedno naplnenie. Veľkou prednosťou tohto modelu je tiež samočistiaci zásobník.
Určite oceníte aj dve samostatné nádržky na vodu – jednu na čistú a druhú na špinavú vodu. Tým je zaručené, že podlahu budete vždy umývať iba čistou vodou.
Cena: približne 162 Eur.
3. Bissell 17132 CrossWave
Tyčový sieťový vysávač (bezvreckové prevedenie), ktorý vysáva, umýva a dokonca pomáha aj vysušiť podlahy. Disponuje veľkou až 620 ml zbernou nádobkou a vysokým sacím výkonom (560 W).
Je vhodný na vysávanie všetkých povrchov (dlažba, drevo, koberce…), pričom má regulovateľný výkon. Hodí sa najmä do domácností s rôznymi povrchmi, pretože sa dokáže rýchlo prispôsobiť prechodu z podlahy na koberec a naopak. Prednosťou je aj filtračný systém s umývateľným pleteným filtrom.
Cena: približne 239 Eur.
4. Sencor SVC 8621TI
Akumulátorový tyčový vysávač 2v1 so systémom cyklónovej filtrácie a HEPA filtrom. Jeho veľkou prednosťou je malá hmotnosť, tichý chod a jednoduché ovládanie. Nabíjacia základňa je vybavená integrovaným držiakom príslušenstva. Li-lon batéria zaručuje dobu prevádzky od 22 až do 50 minút. Doba nabíjania je 4-6 hodín, pričom na plné nabitie vás upozorní LED indikátor.
Zabudovaná rotačná kefa zaručuje vynikajúce výsledky vysávania na akomkoľvek type podláh, pričom tiež dokáže uľahčiť vysávanie nečistôt na kobercoch. Prednosťou prístroja je aj funkcia samostatného státia na dočasné odstavenie vysávača. V ponuke sú dve rýchlosti prevádzky – vysoký a nízky výkon na predĺženie doby vysávania.
Cena: približne 98 Eur.
obrázky: heureka.sk, freepik.com