Aktualizované: 3.2.2023
V súčasnosti sa čoraz obľúbenejšie stávajú tyčové vysávače. Začalo to klasickými na bežné vysávanie, no momentálne sa stávajú populárnymi aj tyčové vysávače s mopom. Predstavujú univerzálneho pomocníka do domácnosti, vďaka ktorému je upratovanie doslova hračkou. Ako si z nich vybrať to najlepšie? Povieme si o tom v našom článku. Tiež vám ponúkneme zopár osvedčených modelov.
Druhy tyčových vysávačov s mopom
Základné delenie tyčových vysávačov s mopom je rovnaké ako pri bežných tyčových vysávačoch. Od neho sa odvíja praktické využitie tohto domáceho pomocníka. Na výber máte z dvoch možností:
- Tyčový vysávač napájaný zo siete – často výkonnejší ako AKU model. Pri práci však obmedzuje kábel. Pri výbere tohto typu si preto dajte pozor aj na jeho dĺžku.
- AKU tyčový vysávač – ich veľkou výhodou je pohodlie, ktoré vám pri práci poskytnú. Doba prevádzky je však obmedzená kapacitou batérie. U lacnejších modelov môže klesať aj výkon samotného vysávača.
Štíhla konštrukcia a výborná mobilita predurčujú tyčové vysávače na vysávanie a mopovanie aj na ťažko dostupných miestach (výklenky, schody…). Pochopiteľne, čím bude lepšie vybavený a mulifunkčnejší, tým bude jeho cena rásť.
V kontexte tyčových vysávačov s mopom sa môžeme baviť o nasledujúcich druhoch:
- Tyčový vysávač 2v1 – súčasne jedným ťahom vysáva a stiera jemné mikroskopické čiastočky z podlahy. Vysávač preto disponuje nielen zbernou nádobou na nečistoty, ale aj nádobkou na vodu s čistiacim prípravkom.
- Tyčový vysávač 3v1 – vysáva, mopuje a v prípade potreby sa z neho môže stať kompaktný ručný vysávač. Cena je preto vyššia ako v predchádzajúcom prípade. Lacnejšie modely však môžu disponovať nižším sacím výkonom. Z mopovania sa tak stane iba rozotieranie nečistôt po podlahe. V tomto prípade sa preto oplatí si priplatiť a kúpiť radšej drahší model s vyšším výkonom.
- Multifunkčný tyčový vysávač – udržuje podlahy nielen čisté, ale aj hygienické. Okrem vysávania a mopovania disponuje ešte aj parnou funkciou, pomocou ktorej dokáže pri mopovaní zabiť až 99 % baktérií.
Tip
Pokiaľ ste dali prednosť AKU modelu, dbajte na životnosť batérie. Staršie typy zvyčajne disponujú Ni-Mh článkami, zatiaľčo tie novšie sú vybavené Li-ion batériami. A preto sú aj drahšie. Na druhú stranu ale pri nich nehrozí pamäťový efekt. V priemere majú životnosť okolo 400 nabíjacích cyklov.
Výhody tyčových vysávačov s mopom
Naozaj kvalitný tyčový vysávač za adekvátnu cenu vám poskytne optimálny sací výkon a jednoduché ovládanie. Pri AKU modeloch tiež dobrý pomer medzi dĺžkou chodu na jedno nabitie a dobou nabíjania. Prirodzene, čím jednoduchšie skladanie a rozkladanie, tým lepšie.
Veľkou výhodou týchto pomocníkov je, že vďaka svojej mobilite zájdu aj do ťažko dostupných miest. Preto sa hodia najmä do domácností s malými deťmi, či chlpatými maznáčikmi.
neporiadkom na kuchynskej linke si zase poradí ručný vysávač, ktorý si z tyčového jedným pohybom ľahko zostrojíte. Alergici určite ocenia aj multifunkčnú verziu tyčového vysávača s mopom s parnou funkciou. Dôvodom je, že pri teplote vyššej ako 80 °C dokážu zlikvidovať viac ako 99 % baktérií.
Na čo si dať pri výbere pozor?
Všetky parametre či funkcie sú dôležité, no v spojitosti s tyčovým vysávačom vybaveným mopom, by ste nemali podceniť najmä príkon, sací výkon, filtráciu a hlučnosť.
Príkon a výkon
Pamätajte, že príkon by nemal byť väčší ako 900 W, pričom samozrejme platí, že dva vysávače s rovnakým príkonom, môžu disponovať odlišným sacím výkonom. V tomto smere je totiž rozhodujúcim faktorom tvar sacej hlavice, ktorá môže významne ovplyvniť účinnosť vysávania pre rôzne typy podláh.
Tieto dôležité údaje sa dozviete z energetického štítku výrobku. Sací výkon pritom môže spadať do tried od A až po G (A je najsilnejší sací výkon). Dajte si pozor aj na účinnosť vysávania na tvrdých podlahách a na účinnosť vysávania na kobercoch.
Pochopiteľne, čím častejšie sa v týchto ohľadoch vyskytuje „Áčko“, tým lepšie. Priemerné modely ponúkajú účinnosť a sací výkon v triedach B a C.
Filtrácia
Samozrejmosťou je viacstupňová filtrácia, pričom základom je hlavne filtrácia na vstupe. Tá chráni sací mechanizmus vysávača. Tiež je dôležitá filtrácia na výstupe, ktorej úlohou je zabrániť spätnému prestupu prachu a baktérií z podlahy naspäť do prostredia.
V tomto smere majú veľmi dobré výsledky najmä EPA a HEPA filtre. EPA filtre sú označované číslami 10, 11, 12 (čím vyššie číslo, tým vyššia je účinnosť). Číslo 13 už nesie názov HEPA, ktorý dokáže odfiltrovať až 99,97 % všetkých prachových častíc.
Hlučnosť
S hlučnosťou môže byť niekedy pri tyčových vysávačoch problém. Veľa lacnejších modelov je dokonca ešte hlučnejších ako bežné podlahové vysávače. Ideálna hlučnosť je tak do 70 dB a prijateľná ešte v rozmedzí od 70 do 76 dB. Všetko nad už je príliš hlučné. Len pre informáciu, dlhodobé vystavenie hlučnosti 85 dB a viac môže viesť k poškodeniu sluchu.
Vyberáme pre vás najlepšie tyčové vysávače s mopom
Pokiaľ si stále na základe uvedených informácií nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych modelov tyčových vysávačov s mopom, ktorým sa oplatí dať šancu.
1. Philips PowerPro Aqua FC6408/01
Rovnako vysávač disponuje dvojvrstvovým umývateľným filtrom, ktorý dokáže zachytiť viac ako 90 % alergénov, čo zaručuje dokonale čisté prostredie po vysávaní. Výhodou tiež je, že za pomoci magnetov na oboch stranách je možné stierací systém jednoducho nasadiť alebo odstrániť z hubice – striedať mokré a suché čistenie.
Cena: približne 225 Eur.
2. Bissell 17132 CrossWave
Údržba je tiež veľmi jednoduchá. Vysávač je vybavený samočistiacou základňou, do ktorej nalejete vodu a o všetko ostatné sa postará on sám. Rotačná kefa spolu so zásobníkom na vodu sú úplne odnímateľné, čo údržbu ešte uľahčuje. Filtračný systém disponuje umývateľným pleteným filtrom.
Cena: približne 237 Eur.
3. Rowenta RH9690WO
Bezproblémové mopovanie je zaručené hubicou Aqua, ktorá vám šetrí čas a umožňuje paralelné čistenie s maximálnym pohodlím.
Cena: približne 280 Eur.
4. ETA 5231 Supersonic Wash
Jeho ďalšou prednosťou je to, že zvládne vysávať, vytierať a zároveň aj sušiť mokrú podlahu. Objem nádržky na čistú vodu je 0,4 l a kapacita mopovacieho nadstavca 0,42 ml. O filtráciu sa tu stará kvalitný HEPA filter. Komfort používania je zvýšený ergonomickou rukoväťou a praktickými LED diódami pre osvetlenie vysávanej plochy.
Cena: približne 282 Eur.
5. Sencor SVC 0741YL
Akumulátorový tyčový vysávač 3v1 vyniká jednoduchým používaním, nízkou hmotnosťou (3 kg) a tichým chodom (75 dB). Dokáže vysávať a vytierať podlahy jedným ťahom, a to pri dvoch rýchlostiach prevádzky. Disponuje odnímateľnou časťou pre pohodlné odstraňovanie prachu a nečistôt z nábytku, stola či upratovanie vozidla.
Vysávač dokáže na jedno nabitie pracovať až 85 minút, pričom doba nabíjania je 4 až 5 hodín. Filtrácia je tu riešená prostredníctvom cyklónovej filtrácie HEPA. Samozrejmosťou je ergonomická rukoväť, LED indikátor nabitia batérie a hubica s LED osvetlením.
Cena: približne 202 Eur.
obrázky: heureka.sk, freepik.com