Recenzie

Najlepšie ručné vysávače 2023

Ručný vysávač je užitočným pomocníkom, ktorý využijete najmä počas upratovania drobného neporiadku. Je tiež vítanou pomôckou v prípade, že máte doma zvieracích maznáčikov. Medzi jeho veľké prednosti patrí fakt, že s ním dokážete rýchlo povysávať drobný neporiadok bez toho, aby ste museli vyťahovať veľký vysávač. Ako si však vybrať ten najlepší? Ktoré parametre sú dôležité? Povieme si o tom v našom článku.

 

 

Typy ručných vysávačov

V prípadoch, kedy je využitie klasického podlahového vysávača nepraktické alebo neefektívne, prichádza k slovu ručný vysávač. Trh rozlišuje dva typy ručných vysávačov – samostatné ručné vysávače (vysávanie menších plôch z krátkej vzdialenosti) a vysávače 2 v 1 (integrovaná súčasť tyčových vysávačov).

Podľa použitia delíme ručné vysávače na také, ktoré sú určené iba na suché vysávanie a na vysávače, ktoré zvládnu aj mokré. Rozdiel medzi nimi je v úložnej nádobe na nečistoty, v spôsobe filtrácie a tiež aj v tom, akou sacou hubicou daný model vysávača disponuje.

 

Dôležité parametre a funkcie

Bežné parametre elektrospotrebičov, ako je napríklad výdrž batérie, hmotnosť či sacia schopnosť vysávača, zvažujeme ako prvé. Avšak okrem toho je tu ešte celý rad ďalších vlastností a funkcií, ktoré by ste mali zvážiť v prípade, ak si chcete odniesť domov to najlepšie. Pripravili sme pre vás ich stručný prehľad.

Napájanie

Voľba vhodného zdroja energie je základom. Prirodzene, v tomto smere si môžete vyberať medzi ručnými vysávačmi napájanými zo siete a ručnými vysávačmi napájané na batériu. Priklonenie k prvej alebo druhej možnosti závisí iba od toho, do akej miery chcete byť pri vysávaní obmedzovaní káblom.

Pre sieť sa tiež rozhodnite v prípade, ak potrebujete vyšší sací výkon, než je zvyčajný štandard do 80 W. V blízkej budúcnosti sa to však zmení, pretože vysávače na batériu vo výkone už doháňajú tie sieťové.

Pri ručných vysávačoch na batériu si dajte pozor najmä na kapacitu batérie, ktorá sa premieta do celkového výkonu vysávača. Prirodzene, tento údaj výrazným spôsobom ovplyvňuje aj výdrž na jedno nabitie. Priemerná výdrž na jedno nabitie by pritom mala byť približne 25 minút prevádzky. Treba sa rozhodnúť aj pre typ akumulátora. Buď uprednostníte batérie typu Ni-Mh, alebo typu Li-Ion. Odporúčame najmä druhú možnosť, pretože ide o novšiu technológiu a tieto batérie netrpia tzv. „pamäťovým efektom“.

Ni-MH batérie sa nabíjajú dlhšie ako Li-ion batérie. Pri najlacnejších modeloch môže ísť aj o 12 hodín. A to je už naozaj veľa. Ideálne, ak sa akumulátorové typy ručných vysávačov nabíjajú v priemere 4-6 hodín.

Typová konštrukcia

Tyčový vysávač s umývaním podlahy

Samostatný vysávač alebo 2v1? Rozhodnutie závisí od toho, na aký účel budete ručný vysávač využívať. Ak iba v prípadoch drobných nečistôt a nutnosti rýchleho vysávania, tak vám postačí aj samostatný vysávač – je lacnejší. Má však trochu slabší výkon. Naproti tomu vysávač 2v1 je určený aj na podlahy, no môže byť aj niekoľkokrát drahší.

Mokré alebo suché vysávanie?

Pokiaľ máte v pláne vysávať iba suché nečistoty, tak vám úplne stačí bežný model vysávača na suché vysávanie. Avšak ak počítate s vysávaním v kúpeľni alebo s vysávaním rozliatej vody, budete potrebovať ručný vysávač na mokré vysávanie. Tento model má za týmto účelom prispôsobenú zbernú nádobu a rovnako aj spôsob filtrácie či koncovú hubicu.

Objem nádoby

Pochopiteľne, ručné vysávače sú malé zariadenia a preto treba počítať aj s menšou zbernou nádobou a s bezvreckovým prevedením. Údržba zbernej nádoby je zvyčajne veľmi jednoduchá – často stačí stlačiť iba jeden ovládací prvok, vďaka ktorému ju môžete vybrať a následne vyčistiť. Väčšinou sa jej objem pohybuje v intervale od 0,3 do 1 litra.

Výkon

Ručné vysávače majú v porovnaní s klasickými vysávačmi nižší sací výkon. Príkon týchto spotrebičov je štandardne od 50 do 700 W. Samostatné modely ho majú niekde na úrovni  okolo 100 W. Rovnako ako u klasických vysávačov, aj v tomto prípade sací výkon tvorí tretinu príkonu. Čím je tento parameter väčší, tým je vyššia efektívnosť vysávania.

Hlučnosť

Nielen klasické podlahové vysávače dokážu potrápiť hlukom. Platí to aj pre menšie ručné (hlavne lacnejšie modely). V tomto smere vám odporúčame vyberať iba taký model, ktorý bude mať hlučnosť najviac 80 dB.

Hmotnosť

Pri ručných vysávačoch oceníte aj menšiu hmotnosť. Väčšina modelov váži od 1,3 kg do 1,6 kg. Samozrejme, sú aj ľahšie. Modely nad 2 kg sú skôr iba výnimkou. Prirodzene, čím je vysávač ľahší, tým lepšie sa drží a tým pohodlnejšie sa vysáva.

Filtrácia

Každý filter vysávača má svoju úlohu a trochu iné vlastnosti. Delia sa na:

  • Vstupný filter – umiestnený na vstupe vysávača medzi nádobou na nečistoty a motorom. Pred nečistotami chráni hlavne motor vysávača.
  • Výstupný filter – je zodpovedný za čistotu vzduchu, ktorý vychádza z vysávača do prostredia. Jeho kvalita je preto veľmi dôležitá, a to najmä pre ľudí, ktorí trpia alergiami. Ideálne sú HEPA filtre, ktoré v tom najlepšom prípade dokážu ponúknuť až 99,9 % účinnosť.

 

Vyberáme najlepšie ručné vysávače pre rok 2023

Ak si na základe vyššie uvedených informácií nedokážete vybrať, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych modelov ručných vysávačov, ktoré vás určite nesklamú.

 

1. Orava VY 222

Orava ručný vysávač

Model ručného, bezvreckového cyklónového vysávača, ktorý prekvapuje vysokým sacím výkonom (250 W). Disponuje umývateľným filtrom z nerezovej ocele a dobrú manipuláciu zaisťuje 4,8 m dlhý prívodný kábel. Poteší vás aj ergonomickou rukoväťou, nízkou hmotnosťou (1,1 kg) a nízkou hlučnosťou (70 dB).

Cena: približne 78 Eur.


2. ETA 1425 90000

Malý ručný vysávač ETA

Ručný vysávač bezvreckový na suché vysávanie disponuje silným sacím výkonom a elektrickou rotačnou kefou, ktorá umožňuje efektívny zber a vyčesávanie nečistôt. O filtráciu je postarané prostredníctvom účinného HEPA filtru. Objem vrecka/nádoby na prach je 0,4 litra.

Oceníte aj dĺžku prevádzky na jedno nabitie. Kvalitný 14,4 V Li-ion akumulátor umožňuje až 25 minút nepretržitého vysávania. Následné nabíjanie trvá 5 hodín. Vďaka nízkej hmotnosti, malým rozmerom a ergonomicky tvarovanej rukoväti sa s týmto modelom ručného vysávača príjemne manipuluje.

Cena: približne 84 Eur.


3. Domo DO 234 S

Ručný vysávač DOMO

Výborný tip pre všetkých, ktorí trpia alergiami. Ide totiž o antibakteriálny vysávač s UV-C lampou pre profesionálne hĺbkové čistenie ultrafialovým žiarením. Dokáže povysávať všetky čalúnenia a koberce v domácnosti. Navyše účinne hubí roztoče a baktérie, pričom je mimoriadne účinný aj proti prachovým alergénom. Vďaka vytváraniu prostredia bez prachových častíc tak napomáha lepšiemu dýchaniu a spánku.

Disponuje výkonnou rotačnou kefou a veľmi dobrým saním.  Ľahko si poradí aj so zvieracími chlpmi. Šikovne vysáva matrace, vankúše alebo zvieracie pelechy. Čistí a dezinfikuje horúcim vzduchom. Objem vrecka/nádoby na prach je 0,5 litra.

Cena: približne 117 Eur.


4. Xiaomi G11

Tyčový a ručný vysávač Xiaomi

Model tyčového vysávaču aj na ručné suché vysávanie s výborným sacím výkonom (185 AW). Vysokovýkonný jednosmerný bezkomutátorový motor umožňuje dosiahnuť rýchlosť až 20k ot./min. Jeho výhodou je tiež dizajn hlavnej kefy – zamotané vlasy sa ľahko odstraňujú vďaka automatickej technológii proti zamotaniu.

Nechýba inteligentné nastavenie sacieho výkonu, a to pomocou infračerveného snímača častíc. Batéria vydrží až 60 minút, čo vám pohodlne umožní povysávať hoci aj celý dom. Úroveň nabitia/vybitia vysávača môžete sledovať prostredníctvom LCD displeja. O filtráciu sa tu stará kvalitný HEPA filter. Objem vrecka/nádoby na prach je 0,3 litra.

Cena: približne 319 Eur.

obrázky: heureka.sk, freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií