Aktualizované: 8.2.2023
Niet pochýb o tom, že kamery do auta sú jednými z najužitočnejších pomocníkov na cestách. Cestná premávka môže byť totiž veľmi nebezpečná a preto v prípade potreby je záznam o nehode veľmi užitočná vec. Takýto dôkaz obstojí aj na súde. O tom, ako si pre seba vybrať ten najvhodnejší model, si povieme v našom článku. Tiež vám predstavíme niekoľko konkrétnych modelov na výber pre rok 2023.
Aké typy kamier do auta poznáme?
Bežný, a stále ešte najpoužívanejší typ autokamery, sa štandardne umiestňuje v hornej časti čelného skla. Prípadne tesne nad palubnou doskou na strane spolujazdca. Pochopiteľne, kamera by nikdy nemala blokovať výhľad z auta von.
V súčasnosti sa však čoraz populárnejšími stávajú duálne autokamery, ktoré v jednom okamihu dokážu snímať nielen to, čo sa deje pred kamerou, ale aj to, čo sa deje za ňou (vo vnútri vozidla). Z technického pohľadu tak ide vlastne o dve kamery. Prvá monitoruje dianie vonku pred autom, druhá zase smeruje dovnútra a čiastočne preto dokáže vidieť aj za vozidlo.
Ďalším typom je externá autokamera, ktorá sníma všetko, čo sa deje za autom. Často sa kupuje ako doplnok hlavnej kamery. Ich prepojenie je vo väčšine prípadov zabezpečené káblom.
Tip
Pokiaľ vaša autokamera zachytí nehodu alebo inú udalosť, ktorú si budete chcieť uchovať, nezabudnite stlačiť tlačidlo s výkričníkom. Slúži na to, aby nahrávacie slučky aj v prípade stojaceho auta, nepremazali už natočené záznamy. Drahšie autokamery majú túto nutnosť ošetrenú pomocou G-Senzora.
Dôležité parametre
Pri výbere kamery do auta treba v prvom rade prihliadať na ich parametre. Medzi najdôležitejšie patria:
- Rozlíšenie snímača – súvisí s veľkosťou snímača. Udáva sa v megapixeloch (Mpx). Platí, že čím vyššie rozlíšenie, tým ostrejšie zábery získate. To je tiež užitočné v prípade, ak si zábery z kamery rozhodnete vytlačiť. Minimálne odporúčané rozlíšenie je HD (1280 × 720 px), používanejšie je však Full HD (1920 × 1080 px). Samozrejme, čím vyššie rozlíšenie a kvalita záznamov, tým viac miesta to zaberie v pamäti prístroja.
- Pozorovací uhol – čím menší uhol, tým toho kamera bude snímať menej. Na druhú stranu ale ak pozorovací uhol presiahne určitú mieru, bude obraz skreslený. Ideálny interval je od 130 do 150°.
- Frekvencia záznamu – znamená počet snímok za sekundu. Vyberajte v intervale od 30 do 60 fps. Takýto záznam vám už umožní ho rôzne upravovať a to bez straty informácií. Aj tento parameter má vplyv na veľkosť výsledného záznamu.
- Dátové úložisko – pamäťové karty sú najčastejšie vo formáte SD (vrátane micro SDHC, micro SDXC, micro SD…). Minimálna veľkosť dátového úložiska by mala byť aspoň 16 GB. To vám ale umožní iba 7 hodín záznamu v HD rozlíšení. Pochopiteľne, je preto lepšie, ak pamäť bude väčšia (aspoň 128 GB).
Užitočné funkcie
Samozrejme, funkcie autokamery si vyberajte podľa toho, čo od nej očakávate a na čo ju budete používať. Funkcia detektora pohybu vám napríklad dokáže monitorovať aj pohyb okolo zaparkovaného auta.
Autokamera preto nemusí nutne slúžiť iba na bežné vyhotovenie kamerového záznamu počas jazdy. Zároveň môže ísť aj o užitočný bezpečnostný prvok, ktorý oceníte napríklad pri krádeži alebo pri poškodení auta.
Medzi ďalšie užitočné funkcie patria hlavne:
- G-senzor – senzor, ktorý zaznamenáva otrasy a nárazy. Ak sa stanete s vaším vozidlom účastníkom dopravnej nehody, tento senzor uzamkne práve nahrávaný záznam a automaticky ho ochráni pred náhodným vymazaním. Zároveň sa automaticky uchováva niekoľko desiatok sekúnd pred nárazom (môžete si to sami presne nastaviť).
- Automatické zapnutie – zabezpečí, že kamera sa pri naštartovaní vozidla automaticky zapne a už ďalej nemusíte nič nastavovať. Samozrejme, ihneď po rozjazde začne kamera nahrávať záznam.
- GPS modul – okrem lokality vášho auta dokáže zaznamenať aj rýchlosť či smer. Používa sa napríklad vo firmách na sledovanie pohybu firemných vozidiel.
- Detekcia jazdných pruhov – kamera aktívne sleduje cestu pred vami a detekuje pohyb v správnom jazdnom pruhu. Pri prejdení jazdného pruhu vyšle signál, ktorý vás upozorní na jeho opustenie. Pokiaľ často jazdíte na dlhé trasy, tak túto funkciu určite veľmi oceníte.
- Nočný režim – užitočný za zhoršených svetelných podmienok, čiže nielen v noci. Táto funkcia dokáže využiť špeciálne LED alebo infračervené prisvietenie a tak zvýšiť kvalitu obrazu.
Čo sa týka napájania kamery, je samozrejme ideálne jej pripojenie k elektroinštalácii vozidla. Na výber však máte aj možnosť napájania z integrovanej batérie, ktorú ľahko dobijete adaptérom z elektrickej siete, alebo napríklad cez USB konektor.
Vyberáme pre vás najlepšie kamery do auta
Pochopiteľne, výber kamery do auta závisí najmä od toho, koľko ste ochotní do nej investovať. Čím lepšie parametre a viac funkcií, tým bude cena vyššia. Je preto dôležité zvážiť, na čo všetko by ste chceli kameru využívať, aby ste si zbytočne nepriplatili. V každej cenovej kategórii si však môžete vybrať kvalitný model.
Autokamery do 100 Eur
1. Mio MiVue 733 WIFI
Zaznamenáva jazdu vo vysokom rozlíšení Full HD so záznamovým uhlom 130°. Obsahuje G-senzor aj GPS modul, pričom disponuje celým radom užitočných funkcií. Kamera sa automaticky zapína a detekuje pohyb, jazdné pruhy, rýchlostné radary i vozidlá pred vami. Samozrejmosťou je aj nočný režim a Wi-Fi. Podporuje pamäťové karty SD/SDHC/SDXC o maximálnej veľkosti 128 GB.
Cena: približne 80 Eur.
2. Neoline S31
Zaznamenáva jazdu vo vysokom rozlíšení Full HD s uhlom záberu 140° a s displejom 1.5″. Disponuje G-senzorom preťaženia, WDR (optimalizácia jasu na rozhraní tma/svetlo) a možnosťou kedykoľvek uzamknúť práve nahrávané video. Podporuje 64 GB SD karty a je možné doplniť napájací adaptér i pre trvalú montáž. Kamera tiež obsahuje manuálne nastaviteľný CPL filter pre odstránenie odleskov za slnečného počasia.
Cena: približne 85 Eur.
Autokamery od 100 do 250 Eur
1. TrueCam A5 Pro WiFi
Zaznamenáva jazdu vo vysokom rozlíšení Full HD a so snímkovacou frekvenciou 30 fps. Môžete ju zasadiť do držiaku s napájaním a nemusíte ju pripájať k počítaču, ani vyberať SD kartu. Stačí si stiahnuť aplikáciu pre smartfón a s videom môžete začať pracovať ihneď. Samozrejmosťou je Wi-Fi, časová slučka, G-senzor, zamykanie videa či funkcia tachometra. Maximálna veľkosť pamäťových microSD kariet je 32 GB. Rovnako vďaka zabudovanej batérii dokáže kamera monitorovať okolie vozidla až po dobu až 24 hodín.
Cena: približne 110 Eur.
2. DOD LS470W
Zaznamenáva jazdu vo vysokom rozlíšení Full HD so 150° uhlom záberu, 7G sklenenou šošovkou, WDR 2.0. a s ISO až do 12800. Disponuje zabudovaným G-senzorom automatického spúšťania pre ochranu súboru pri náraze či núdzovom brzdení. Rovnako oceníte aj automatickú kalibráciu času pomocou GPS, HUD kompas displej či HUD zobrazenie rýchlosti. Výhodou je tiež funkcia GPS loggera záznamu z jazdy (GPS lokácia, aktuálnu rýchlosť). Funkcia parking mode zabezpečuje monitorovanie vozidla počas parkovania.
Cena: približne 220 Eur.
Autokamery od 300 Eur a viac
1. Profio Tracking Cam X1
Duálna Wi-Fi autokamera, ktorá zaznamenáva jazdu vo vysokom rozlíšení Full HD 1080 (uhol záberu 140°) a s LIVE GPS sledovaním cez aplikáciu v smartfóne. Tiež disponuje 3G prenosom dát. Senzory otrasov v odstavenom vozidle zapnú alarm a okamžite odošlú SMS informáciu na zadané číslo. Snímané zábery sa ukladajú na pamäťovú microSD kartu do veľkosti 32GB. Po vložení SIM karty sa vám automaticky vytvorí 3G WiFi prístupový bod. Interiérová kamera disponuje IR nočným videním, ktoré dokáže v noci nasvietiť celý priestor vozidla.
Cena: približne 300 Eur.
2. Blackvue DR750-2CHLTE
Wi-Fi autokamera, ktorá zaznamenáva jazdu vo vysokom rozlíšení Full HD + Full HD + HD (predná + zadná + vnútorná), pričom záznam zasiela automaticky na Cloud. Rovnako obsahuje GPS, duálne senzory Sony a externý modul LTE. Uľahčí vám aj parkovanie a cúvanie. Stačí zapojiť koaxiálny kábel na pripojenie zadnej kamery. Samozrejmosťou je aj vstavaná technológia Bluetooth, režim parkovania (hlasové upozornenia) a G-senzor nárazu. Podporuje pamäťovú microSD kartu až 256 GB.
Cena: približne 540 Eur.
obrázky: heureka.sk