Ako nenaletieť podvodníkom na internete? Chráňte svoju identitu

Internet je neodmysliteľnou súčasťou moderného sveta. Má však aj svoju tienistú stránku. Pri nesprávnom zaobchádzaní môže byť pre človeka nebezpečný. Príkladom sú početné hekerské útoky, odcudzené identity či vybielené osobné účty. Naučiť sa využívať internet správne a bezpečne by preto malo byť v záujme všetkých používateľov.

 

 

Odolajte nepodstatným senzáciám

Okrem práce využíva mnoho ľudí internet na doma ako zdroj nekončiacej zábavy či užitočných informácií. Tak, akoby ste sa pravdepodobne nevybrali na nočnú prechádzku do nebezpečnej štvrte cudzieho mesta, nemali by ste ani navštevovať nebezpečné stránky na internete. Internetoví útočníci často číhajú na stránkach, ktoré na prvý pohľad ponúkajú lákavý či chúlostivý obsah. Návštevníci sa často stávajú terčom útoku, pri ktorom prídu o citlivé údaje alebo o nemalý obnos peňazí. Snažte sa preto potlačiť prirodzenú ľudskú zvedavosť po senzácii a v žiadnom prípade nezadávajte svoje osobné údaje na nedôveryhodné stránky.

Zdroj: pexels.com / Lex Photography

 

Pravidelná aktualizácia

Najnovšia aktualizácia bezpečnostného softvéru, webového prehliadača a operačného systému sú najlepšou obranou proti vírusom a malvéru. V starších verziách softvérov sa po čase objavia chyby. Práve vďaka nim môžu hekeri ľahšie vniknúť do zariadenia a opäť napáchať nemalé škody. Vďaka pravidelnej aktualizácii zariadenia minimalizujte možnosti týchto praktík.

 

Používajte zabezpečené verejné Wi-Fi siete

V prípade, že zvyknete využívať Wi-Fi pripojenie mimo svojho domova či pracoviska, dajte si pozor na nezabezpečené verejné siete. V ideálnom prípade by ste nezaheslované verejné Wi-Fi nemali používať vôbec. V prípade, že je to nevyhnutné, vyhnite sa prihlasovaniu do svojich účtov. Pripojenie na nezabezpečenú sieť môže byť lákadlom najmä, ak chcete ušetriť mobilné dáta. To je však zámer mnohých hekerov. Po pripojení na nainfikovanú sieť môžu vidieť vašu online aktivitu a zneužiť ju.

Wifi sieť v kaviarni
Zdroj: pexels.com / Andrea De Santis

 

Chráňte svoju identitu

Citlivé údaje, ako sú číslo občianskeho preukazu či adresa bydliska, ktoré nosíte vo svojej peňaženke, nevystavujete verejnosti na oči. Podobne by ste mali pristupovať aj k citlivým údajom, ktoré uvádzate na internete. Skúsení hekeri si na základe čiastkových informácií, ktoré máte dostupné na rôznych portáloch, dokážu vyskladať dokonalý obraz vašej identity Uistite sa preto, že používate silné a pravidelne menené heslá, ktoré budete mať uchované v súkromí.

 

Začnite využívať správcu hesiel

Ak by bolo svet možné jednoducho rozdeliť do dvoch kategórií, v jednej sú ľudia s jedným heslom pre všetky účty a platformy. Druhým protipólom sú zase tí, ktorí si na každom konte nastavia vždy iné heslo. Bez pamäte génia sú však heslá po chvíli v nenávratne. Mať ich zapísané na rôznych lístočkoch či zabezpečenom súbore v počítači tiež nie je šťastná voľba. Riešením pre obe situácie môže byť správca hesiel.

Ten funguje na princípe chránenej databázy aicky generovaných silných hesiel. Týmto spôsobom si môžete vygenerovať vždy nové a silné heslo pre jednotlivé účty. Celá databáza je chránená jediným heslom. Správcovia fungujú ako samostatné softvéry alebo ako moduly pre prehliadače. S tými však opatrne, keďže sa považujú za menej bezpečné.

 

​​Používajte dvojfaktorové overenie

Pre prihlasovanie do konta s citlivými údajmi sa odporúča využívať služby dvojfaktorového overenia, ktoré je oveľa náročnejšie prekonať, a to práve z dôvodu dvoch krokov nutných k prihláseniu. Často využívané sú napríklad unikátne overovacie kódy, ktoré sú pred prihlásením zaslané priamo na vaše telefónne číslo prostredníctvom textovej správy, či aplikácie. Takýmto spôsobom bude zaručené, že do konta sa prihlasujete naozaj vy.

obrázky: pexels.com
zdroj: sponzorovaný článok