Sponzorované

Ako dlho nabíjať tužkové a mikrotužkové baterky

V našej modernej spoločnosti existuje množstvo zariadení a nabíjateľných batérií do nich. Niekedy sa v tom už môže človek strácať. Aby však elektronika vydržala čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať odporúčania týkajúce sa nabíjania a prevádzky zariadenia. Pri nabíjaní batérií je jedným z najdôležitejších faktorov doba nabíjania. Niečo o tom si povieme v našom článku.

 

 

Aký typ batérií môžeme nabíjať?

V závislosti od použitých materiálov pri výrobe poznáme nasledujúce typy nabíjateľných batérií:

  • Nikel-metal hydrid (Ni-MH)
  • Nikel-kadmiové (Ni-Cd)
  • Li-Ion
  • Li-Pol

V minulosti boli najpoužívanejším typom NiMH články. Tieto batérie sa však už v súčasnosti využívajú čoraz menej. Ich hlavnou nevýhodou je totiž pamäťový efekt. To znamená postupné znižovanie napätia, ktoré môže byť zapríčinené aj práve v dôsledku zlého nabíjania. Z toho dôvodu je dôležité používať iba najlepšie nabíjačky na AA / AAA batérie.

Tip

V súčasnosti patria medzi najpoužívanejšie kvalitné nabíjacie AA batérie. Populárne sú najmä značky Duracell, Energizer, Panasonic či Varta.

 

Ako správne nabíjať?

Pri nabíjaní je základným pravidlom, že nabíjačka by mala bez problémov nabiť batériu na jej plnú kapacitu. Nemôže ju prebiť (poškodenie batérie), alebo nedobiť (dočasné zníženie kapacity). Tie modernejšie to dosiahnu tým, že dokážu prepnúť na udržiavací prúd, ktorý kompenzuje samovoľné vybíjanie.

Inteligentné nabíjačky tiež dokážu presne rozlíšiť, kedy sa nabíjanie batérie blíži jej plnej kapacite a následne sami proces nabíjania ukončiť. Stav nabitia batérie pritom tieto nabíjačky zisťujú prostredníctvom zmeny teploty (nabíjačky s označením dT) alebo podľa napätia batérie (nabíjačky s označením dV).

Pochopiteľne, inteligentné nabíjačky disponujú aj ďalšími funkciami, ktoré vám uľahčia nabíjanie. Dokážu napríklad batériu pred nabíjaním najskôr úplne vybiť. Prípadne môžu rozpoznať poruchu a včas na ňu upozorniť.

Dobu nabíjania si u tohto typu nabíjačiek môžete veľmi jednoducho kontrolovať prostredníctvom malej LED kontrolky, ktorá indikuje stav nabíjania batérie. Dokonca každá jednotlivá batéria môže mať v niektorých nabíjačkách vlastnú LED kontrolku. Pochopiteľne, tie drahšie nabíjačky disponujú aj displejmi, na ktorých sa vám zobrazujú aj ďalšie užitočné informácie.

 

Vzorec na výpočet doby nabíjania

Pokiaľ sa nechcete spoliehať iba na kontrolku inteligentnej nabíjačky, môžete si dobu nabíjania aj vypočítať. Na jej správne určenie sa používa nasledovný vzorec:

X (hodiny) = 1,4 * Y (mA * h) / Z (mA) – číslo 1,4 predstavuje koeficient, pretože nie všetok prúd prechádza do nabitia batérie. Istá časť prúdu totiž prechádza aj do tepla a práve preto sa batéria počas nabíjania zahrieva.

 

Ako to je s Li-Ion batériami?

V porovnaní napríklad s Ni-MH batériami, sa tento typ batérií nabíja pomalšie. Zároveň tu platí jednoduché pravidlo. A síce, že energia potrebná na nabitie je približne 1,2 až 1,5 násobok uvádzanej kapacity.

Životný cyklus lítiových batérií uvádzajú výrobcovia v priemere od 300 do 500 vybití/nabití. To znamená, že ak budete svoj smartfón nabíjať každé tri dni, tak vám batéria vydrží najviac tri roky.

Pochopiteľne, životnosť batérie môžete aj predĺžiť. A to nielen správnym nabíjaním, ale aj jej používaním. Nikdy ju napríklad nenechávajte doplna nabitú pri vysokých teplotách (pri 40 stupňoch a viac). Prehriatie batérie môže totiž zapríčiniť jej trvalé zníženie kapacity.

 

Rada na záver

Niektoré typy akumulátorov 18650 vyzerajú rovnako ako klasické tužkové baterky. Narozdiel od nich však disponujú microUSB konektorom. Preto ich je možné nabíjať napríklad aj z počítača alebo nabíjačkou na smartfón. Užitočná je aj funkcia LSD (Low Self-Discharge) – rozozná aj veľmi nízke samovybíjanie batérie.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Pcčko.sk. Snaží sa cám priniesť zaujímavé informácie zo sveta PC, smartfónov a iných technológií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *