Bicykel bez reťaze či vrecková tlačiareň – vynálezy, ktoré by sme mali začať využívať
Radi bicyklujete, no chceli by ste vyskúšať niečo nové? Alebo často cestujete a podnikáte výlety do prírody? V tom prípade je tu niečo, čo vám tieto činnosti uľahčí. Reč je o bicykloch bez reťaze a vreckovej tlačiarni. Viac si o týchto vychytávkach povieme v našom článku.
Vrecková tlačiareň
Prirodzene, tlačiarne, ktoré sa zmestia do vrecka, sú určené predovšetkým pre tlač fotografií. Ich hlavnou výhodou je, že si fotky dokážete vytlačiť behom chvíľky a veľmi jednoducho.
Fotky si vytlačíte nezávisle od toho, kde sa práve nachádzate. Či už ste vonku v prírode alebo obklopení kolegami v práci, vrecková tlačiareň vás v štichu nenechá. Môžeme teda o nej povedať, že je akousi alternatívou v minulosti veľmi obľúbeného Polaroidu. Popri týchto vreckových tlačiarniach existujú aj tlačiarne prenosné, ktoré dokážu nahradiť klasické kancelárske tlačiarne.
Moderná technológia tiež umožnila to, čo kedysi nebolo možné. A síce, že vreckovú tlačiareň si dokážete ľahko prepojiť so svojim smartfónom (prostredníctvom Bluetooth) a fotky si pred tlačou pohodlne upraviť. Ani jej dobíjanie nie je problém – samozrejmosťou je nabíjanie prostredníctvom micro USB kábla.
Pri výbere vreckovej tlačiarne zohľadnite jej parametre a funkcie. Prirodzene, medzi najdôležitejšie patrí technológia tlače. Poznáme dva druhy tlače, a to nasledovné:
- Atramentová – umožňuje farebnú aj čiernobielu tlač. Ideálna na tlač textových dokumentov alebo fotografií na bežný papier.
- Termosublimačná – vhodná na tlač fotografií malých rozmerov, štítkov a účteniek. Výhodou je rýchlosť tlače, pričom vytlačené dokumenty sa vyznačujú vysokou odolnosťou.
Pamätajte, že špeciálne prenosné tlačiarne sú napájané batériovým zdrojom, preto ich tiež využijete pre tlač dokumentov na cestách. Parametre sa pritom vyrovnajú klasickým stolným modelom.
Strunové bicykle
Pokiaľ máte radi cyklistiku, je tu pre vás zaujímavá vychytávka v podobe špeciálneho bicykla bez reťaze. Na rozdiel od bežných bicyklov tu jazdíte pomocou lán namiesto reťaze. Dosiahnete tým výhodu menšieho trenia a tým pádom aj menšieho odporu. Preto je strunový bicykel vhodný predovšetkým na dlhé túry a strmé stúpania.
Princípom fungovania strunového bicykla je, že zabezpečuje rovnomerný výkon na zadné koleso. Posuvná sila nohy sa prenáša na ťahový pohyb, a to kývanými ramenami bicykla. Dva páry dvojitých strún vykonávajú ťahací a striedavý pohyb, pričom prenášajú silu späť na kolesá. Tým sa zadný náboj premení späť na kruhový pohyb.
Výsledkom je oproti bežnému bicyklovaniu veľká úspora energie, pretože takmer celú vynaloženú silu prenášate na zadné koleso. Zaujímavý je aj pocit z jazdy. V tomto prípade totiž pri jazde nepočujete reťaz. Navyše keďže sa tu používa stály prevod na dosiahnutie bezhlučného a kĺzavého pohybu, nehrozia pri jazde žiadne vibrácie.
Strunové bicykle sú vhodné aj pre tých skôr narodených. Nepatria síce medzi špeciálne bicykle pre seniorov, avšak vďaka vysokej úspore vynaloženej sily pôjde bicyklovanie aj väčšine ľudí po päťdesiatke veľmi jednoducho.
Vedeli ste, že…
… radenie prevodových stupňov je pri strunovom bicykli oveľa jednoduchšie? Jedna strana má totiž buď žiadne alebo nižšie zaťaženie.
Čo sa týka geometrie riadenia, strunový bicykel umožňuje jednoduchšiu jazdu, pretože tu neexistuje žiadny skutočný bod zablokovania. Hlavne pri nízkych prevodových stupňoch. V prípade vyšších prevodových stupňov je zážitok z jazdy podobný ako u bežných bicyklov.
Zaujímavosťou je, že vďaka voľnobežným spojkám v zadnom náboji, otáčanie pedálmi nie dopredu, ale dozadu, rovnako poháňa bicykel dopredu.
Rovnako oceníte aj fakt, že v porovnaní s bežnými reťazami a prevodmi, si strunový bicykel vyžaduje oveľa menšiu starostlivosť, pričom je ho možné skladovať dlhšiu dobu a potom ho znovu bez problémov použiť.
obrázky: mashable.com, string-bicykle.sk